Sevdalinka, srce bosanskohercegovačke tradicije, 04. decembra u Paragvaju zvanično je upisana na UNESCO-vu listu nematerijalne kulturne baštine. Ovaj historijski trenutak obilježen je press konferencijom u Tuzli, gdje su se obratili organizatori ministar za kulturu, sport i mlade TK Damir Gazdić i Ramiza Milkunić, predsjednica Udruženja muzičkih umjetnika TK. Nakon višegodišnjeg truda i inicijative pokrenute od strane udruženja još 2016. godine, ovo priznanje potvrđuje sevdalinku kao univerzalnu vrijednost, ne samo Bosne i Hercegovine nego i svijeta.

Sevdalinka, kulturni dragulj Bosne i Hercegovine, sada je i zvanično zaštićena kao dio UNESCO-ve liste nematerijalne kulturne baštine. Odluka je donesena 4. decembra, nakon zasjedanja UNESCO-vog odbora u Paragvaju, što označava vrhunac dugogodišnjih napora Vlade, resornog Ministarstva, Udruženja muzičkih umjetnika TK, te Grada Tuzla. Ministar za kulturu, sport i mlade TK Damir Gazdić izrazio je ponos povodom ovog priznanja:

„Ovo je veliki trenutak za nas u resornom ministarstvu, Tuzlanski kanton i Udruženje muzičkih umjetnika. Proces je započet 2016. godine, a svečano je okončan ove godine. Radili smo predano na očuvanju sevdalinke, njenom prenošenju na mlade generacije i organizaciji događaja poput „Mjeseca sevdaha u Tuzli“, koji već 16 godina okuplja ljubitelje ove umjetnosti. Moramo raditi njegovanju i očuvanju sevdalinke onako kako to njoj i dolikuje. To će doprinjeti da se ime Bosne i Hercegovine pronosi diljem svijeta. Nadam se da će se na UNESCO-voj listi uskoro naći i druge nominacije koje je Ministarstvo uputilo”.

Predsjednica Udruženja muzičkih umjetnika TK, Ramiza Milkunić, osvrnula se na ključne korake koji su doveli do ovog uspjeha:

„Udruženje je još 2016. godine pokrenulo inicijativu za nominaciju sevdalinke, koja je, uz podršku stručnjaka i Ministarstva civilnih poslova BiH, proslijeđena UNESCO-u. Oformljena je radna grupa pod vodstvom pomoćnice Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke Mirele Šečić, čiji je trud bio presudan za ovaj rezultat. Ovo je priznanje ne samo za nas već za cijelu Bosnu i Hercegovinu. Kada se ovih dana razmatrala sevdalinka na UNESCO-voj listi, među prijedlozima iz 50 zemalja, našli smo se deseti po redu. Bilo je to posebno emotivno kada su izgovoreni ime našeg grada Tuzle, Udruženje muzičara Tuzlanskog kantona i, naravno, bosanskohercegovačka dama – sevdalinka. Uradili smo mnogo za ovih 16 godina što možemo ostaviti nešto vrijedno za historiju Bosne i Hercegovine i prenijeti to na mlade generacije. Moramo nastaviti raditi još više za historiju naše domovine”, poručuje Milkunić.

Na press konferenciji je istaknuto da je sevdalinka više od muzičkog izraza – ona je čuvar identiteta, tradicije i historije. Interaktivne radionice, tribine i okrugli stolovi organizovani proteklih godina bili su ključni za očuvanje ovog naslijeđa i njegovo prenošenje na mlađe generacije.

„Znanje je naše najjače oružje,” poručeno je s konferencije. Sevdalinka sada ima svoje mjesto među svjetskim kulturnim blagom, a Tuzlanski kanton nastavlja svoju misiju očuvanja tradicije. Rad na sevdalinci, kako su najavili, tek počinje – u čast prošlosti i u amanet budućim generacijama.